Gizli Dosya ve Klasör Ayarları

GİZLİ DOSYA ve KLASÖR AYARLARI

Windows’ta varsayılan ayarlar, gizli ve sistem dosyaları görünmez (pasif) olarak gelir. Bazen de virüslerden dolayı bu ayarlar değişir. İstenildiğinde bu ayarlarda değişiklik yapmak ve gizli dosyaları görmek gerekebilir.

Bu ayarlar manüel olarak yapılabileceği gibi, daha pratik ve kalıcı olması için sisteme entegre edilecek iki dosya ile iki adımda kolayca yapılabilir. Yapılacak ayarlar bilgisayarınızdaki tüm dosya ve klasörler için geçerli olacaktır.

Ayarları manüel yapmak için:
a)- Denetim Masası “Klasör Seçenekleri” Görünüm sekmesinden “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçili olsun. Ekran görüntüsünde olduğu gibi.

b)- “Korunan işletim sistemi dosyaları gizle önerilen” seçili olmasın. Uygula ve Tamam diyoruz.

Ayarların bilgisayarınızda kalıcı olmasını isterseniz oluşturduğum regedit dosyası ile daha pratik olarak yapabilirsiniz.

 Göster Gösterme dosyası ile,

 Ekle Hide-Show dosyasını indirip çalıştırınız.

Bu iki dosya sayesinde farenin sağ klik kabuk menüsüne “Gizli Dosya ve Klasör: Hide/Show” satırı eklenir. Ekran görüntüsündeki gibi. Bu yöntem kalıcı ve pratiktir.

Daha sonra Masaüstünde boş bir alanda yada bir pencere içinde boş bir alanda farenin sağ tıklama menüsünde “Gizli Dosya ve Klasör: Hide/Show” a tıklanacak. Her tıklamada gizli/görünür özelliği pasifse aktif, aktifse pasif olacaktır. Her pasif veya aktif yaptıktan sonra F5/Yenile yapmanız gerekebilir.

Not: Sağ klik menüsünden “Gizli Dosya ve Klasör: Hide/Show satırını kaldırmak isterseniz buradan sil regedit dosyayı indirip çalıştırınız.

Bu işlemlerden sonra gerektiğinde dosya ve klasörlerin özniteliklerini değiştirmek isterseniz “Attribute Changer” programı ile yapabilirsiniz.

* * *

Murat Sevimbay

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*