Kopyala Yapıştır Web Site

 

Kopyala yapıştır ile site oluşturmak en kolay site sahipliği türüdür. Emek sarf etmeden yapılan bu davranışın suç olması bir yana onurlu bir davranış değildir.

Alıntı yapmayı bilmememizden kaynaklanan bu davranış, iki parmağıyla yazarlık yapanlar için, kopyala yapıştır ile almışken hepsini alıp, orijinal yazıya link vermek yerine, yazı çok güzeldi beğendim “paylaşmak” istedim derler. Ama emeğiniz olmayan şeyi izinsiz paylaşma hakkınız var mı? Madem niyetiniz paylaşmak ise adres belirtmek yerine bütün içeriği kopyalayıp kaynak belirtmeden yayınlamak gerçekten hizmet midir?

Telif hakları ve yazara saygının geliştiği ülkelerde, insanlar beğendikleri yazıları duyurmak istediklerinde ilgilerini çeken 5-6 satırlık paragrafı alıp devamını okumak isteyenler için de “devamını okumak için tıklayınız” linki ile yazının tamamının yayınlandığı yere gönderme yapıyorlar. Böylece “paylaşma” amacı gerçekleştiği gibi yazarın o “yazının sahibi olma” ve tamamını paylaşma hakkına saygılı olunmuş olabiliyor. Alıntı:www.samildemir.av.tr/2009/05/kopyala-yapistir-yazarlik/

***

Web sorumlularının kolaya kaçtıkları, başka bir siteden yazıyı tamamen kopyalayıp, kaynak belirtmeden kendi sitelerinde yayınlamaları hiçte etik değildir. Bu resmi bir site de olsa…

Benim bu konudaki hassasiyetim facebook gibi paylaşım sitelerinden ziyade bin bir emeklerle hazırladığım web site ile ilgili.

Sitemim şudur ki: Uzun yıllardır eksikliğini gördüğüm, Sivrihisar ilçemizin internet üzerinden tanıtımı için 2013 yılından itibaren hem tasarımı hem de içeriği ile tek başına uğraş verdiğim hatta masraflarını bizzat kendim karşıladığım sitedeki yazılarımın kaynak belirtilmeden blok halinde kopyala/yapıştır suretiyle başka sitelerde yayınlanmasıdır.

  • Ömer Şakar
    21 Temmuz 2017 at 20:45

    Sizlere bir teşekkür borçluyum. Geçen gün bende aynı duygular içindeydim. Takipçi sayım çok değil. Sizlerin bu şekilde bu yazıyı yazmanızdan dolayı çok memnun kaldım. Sosyal paylaşım nedir? Artık bu yazdıklarınızı birileri okur da en azından ondan gelmiş paylaş. Bundan gelmiş paylaş. A o da ne. Bu yazıyı da yapıştıralım. Artık konuşmayı bile unutmuş olan bir toplum içinde yok olmaya yüz tuttuk. Dinlemeyi bile bilemez hale geldik. Olmadık yerlere yorumlar yazılıyor. Bu kadar önemli bir konu üstünde maalesef yorum bile yazamıyorlar. Sizin yazmış olduğunuz bu dertli makaleyi okuyanlar. “Adam haklı” diyorlardır. Tekrar teşekkür ederim. Ve böylesine güzel bir gündem oluşturmanızdan dolayı tebrik ediyorum.