Hakan Gördü, Avusturya Kanalında Demokrasi Dersi Verdi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Avusturya Temsilcisi Olan Hakan GÖRDÜ Avusturya’da bir TV Kanalında Yeşiller Partisi Temsilcisi Peter PILZ’e Adeta Demokrasi Dersi Verdi.

Moderatör: “Darbe girişiminden sonra gözaltına alınan 6000 kişiden 2700’ü hakim. Bunu neden mitinglerde destekliyorsunuz?” sorusuna

Hakan Gördü: Bu çok ilginç ve tuhaf bir soru, çünkü orada olan bir darbe girişimi var. Hükumete karşı değil, tüm Türk demokrasisine karşı bir darbe girişimi ve demokratik Avrupa ülkesinde bu böyle görülmelidir. Savaş uçakları ile meclis bombalandı ama biliyormusunuz, dün gece (7 Ağustos 2016) güzel olan; muhalefetiyle, halkıyla, sivil toplum kuruşlarıyla ve muhalif medya ile darbeye karşı bir birlik sağlandı ve bizim yaptığımız tek şey, darbecilere karşı topluca tepkimizi göstermekti ve bunun sizin sorduğunuz soruyla pek bir alakası yok.

Mesele Erdoğan değil, bunu hala anlamamışsınız, çünkü kutuplaşmış bir köşede, sadece görmek istediğinizi görüyorsunuz. Mesele büyük bir demokrasi hareketi, Türk halkının cuntacı bir diktaya karşı yürüttüğü bir hareket. Silahsız bir şekilde, tanklara ve savaş uçaklarına karşı yürüdüğü bir hareket bu ve bunu ertesi günü bir askeri cuntanın diktası altında uyanmak istemedikleri için yaptılar. Bu farkı anlamakta “Erdoğan paranoyası” içinde olan insanlar güçlük çekiyorlar yani her şeyi Erdoğan fobilerinden görüp, neyin ne olduğunu anlayamayanlar.

Türk halkının tarihi bir demokrasi hareketini böylelikle kaçırıyorsunuz. Demokrasi adına yapılan bu hareketi, demokratik bir ülkenin temsilcisi olarak göremiyorsunuz.

Üç milyon Suriyeli mülteci ne olacaktı, hiç düşünmüyormusunuz? Onlar orada gaddar bir askeri cuntanın kontrolünde kalabileceklermiydi, onları Avrupa göndermeyeceklerini nereden biliyorsunuz. Neden Avrupalı politikacılar sorumsuz davranabilmekte? ve Avrupa’dan bu mülteci sorununu uzak tutan biri için bunca iftirada bulunabiliyorsunuz? Bunu Türkiye Avrupa için değil, insanlık namına yaptı. Nasıl öyle kibirli bir şekilde konuşuyorsunuz? Mültecileri Akdeniz’e gömen siz değilmisiniz? İnsan hakları ve demokrasi bu şekilde mi temsil edilirmiş. Mülteciler Yunanistan kapılarına dayandığı zaman, insan hakları anlaşmasını unuttunuz. Cenevre mülteci anlaşmasını unuttunuz. Bütün anlaşmalar unutuldu, hatta Schengen bile kaldırılmaya çalışıldı. Yani o yüksek değerler birliği dediğiniz olgu YOK!

AB pragmatik ve kendi çıkarlarına endeksli bir topluluk ve bunu ben bir Avusturyalı ve Avrupalı olarak söylüyorum. Burada üzücü olan husus, bu konularda Avrupa’nın bu şekilde kibirlice Türkiye de kimin insanlar tarafından hükumete seçilmesi gerektiğini söylemeleri.

Sayın milletvekili, o zaman bir önerge verin içeri, bundan sonra Avusturya halkı seçsin Türkiye’deki hükumeti. Türkler bu partileri seçti ve hükumetiyle muhalefetiyle bir cunta darbesine karşı durdular. Mesele ne Erdoğan nede AK parti! Erdoğan’a her gün saldırabilirsiniz, zaten saldırıyorsunuz da. Sakın hiçbir fırsat kaçırmayın! Ama bugün konu ne Erdoğan nede AK parti. Bugün mesele, içinde çok ders çıkarabileceğimiz bir demokrasi mücadelesi.

Peter PILZ: Ben Avusturya’da Türkiye’ye benzer durumlar istemiyorum! ve buna karşı her imkanımızla karşı çıkacağız.

Hakan Gördü: Buna bir şey eklemek isterim, Türkiye’deki sorunları Avusturya’ya taşınmasını istemediğinizi söylediniz. Öyleyse rica ederim partili arkadaşlarınızın kulaklarını bir çekin, tekrar PKK nın propagandası Avusturya’da yaptıkları takdirde, PKK stantlarına destek verdiklerinde Uluslararası terörist bir grubun yani PKK lı teröristlerin Avusturya’daki lobiciliğini yaptıklarında ve PKK nın lobiciliğini alenen, utanmadan tüm Avusturya halkının önünde yaparken, Öcalan’ın serbest bırakılması için kampanya yürütülürken, yada PKK nın terör listesinden silinmesine başvururken bu insanlara bir hesap sormanızı isterdim, çünkü bu etkinlikler bir çok Avusturyalı Türk’ü derinden yaralamakta. İşte çifte standart dediğim olay bu! ve bu olaylar diğerlerine yol açmakta. (Türkiye siyasetini Avusturya’ya taşımakta)

Peter PILZ: O zaman biz bunu her hukuk devletinde olması gerektiği gibi ele alırız. Polis ve savcılar bunları (göstericileri) çok yakından takip edecek. Hayır hayır biz istihbarat teşkilatımızdan bu olayları çok detaylı bir şekilde rapor ettireceğiz. Sizin ve size yakın örgütlerin bu olayla olan alakalarının ne olduğunu.

SUNUCU: Burada yürüyüşün en başında bozkurt işaretleri görünmekte.

Hakan Gördü: Bu bozkurt işareti daha çok Türkiye’de aktif ve legal milliyetçi siyaset süren bir hareketi olarak görülmekte UETD ile hiçbir alakaları yok ve bizim görüşümüzü de temsil etmemekteler. Ama milliyetçi bir sembol sizi rahatsız ediyorsa, terörist PKK nın flamaları da sizi rahatsız etmeli. İki yüzlü bir siyaset izlemek istemiyorsanız, aynı şekilde terörist örgütlerinin bayrakları ve işaretleri hakkında neden tepki göstermiyorsunuz?

Yoksa böyle istemediğiniz kronik sorunları Avusturya ya ithal edersiniz ve bilinçli bir şekilde, risk potansiyellerini sorumsuzca Avusturya ya getirirsiniz ve siz güvenlik kurulunda bir üyesiniz.

Peter PILZ: Bu Erdoğan yürüyüşlerinin arkasında ne yatıyor, bunun ardında ne tür paralar yatmakta, camilerin ardında neler yatıyor?

SUNUCU: Cuma gecesi çok hızlı bir şekilde dört bin kişi organize oldunuz ve sokaklara döküldünüz, nedir bunun arkasında yatan?

Hakan Gördü: Arkasında yatan tek şey, darbecilere karşı dimdik bir duruş ve demokrasi adına Türkiye’ye hayatlarını, canlarını ve mallarını veren insanlarla dayanışma var burada. Bunun arkasında başka bir şey aramak, sadece taraflı bir saldırıdan başka bir şey değil İslama karşı, camilerimize karşı, Türk toplumundan sivil toplum kuruluşlar da bir araya gelen insanlara karşı bir saldırıdan başka bir şey değil bu. Bunu topluma daha çok ayrımcılık aşılamak için yapıyorsunuz.

İstihbarat raporuna bakmak istediğinizi söylediniz. Öyleyse 2013 raporunun 41. sayfasını bir açın. Orada PKK nın kürt toplumunun en fazla yüzde %10 unu temsil ettiği yazılı olduğunu göreceksiniz. Sap’la samanı birbirine karıştırıp, PKK ya yine kürt halkı diye hitap ederseniz ancak böyle fitnelere yol açarsınız. Aranızda alenen PKK propagandası yapan insanlar var.

SUNUCU: bir isim söyleyebilirmisiniz?

Hakan Gördü: Mesela Berivan, alenen PKK nın propagandasını yapmakta ve sizin partinizi Avusturya’da yaşayan Türk toplumu için seçilemez bir hale getiriyor. Size iyi bir nasihat vereyim bu konuda, kendi çevrenizden bakmayın bu olaylara. Müslüman toplumun temsilcileriyle, bu biz olmak zorunda da değiliz, bir araya gelin ve onların dertlerini samimi bir şekilde dinleyin lütfen! Çünkü entegrasyon sizin çalışma masanızdan işlemiyor, sadece toplumla el ele verip bunu çözebilirsiniz.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*