Flash Disk Gizli Klasör ve Dosya Gösterme

FLASH DİSK’teki VİRÜSLERİN GİZLEDİĞİ KLASÖR ve DOSYALARI ORTAYA ÇIKARMA

Usb flash bellek dolu ama içindeki dosyalar görünmüyor? Telaş etmeyin! Flash diskteki dosya ve klasörler virüslerden dolayı gizli ve sistem özniteliği kazanarak görünmez hale gelmiş. Çözümü var.

gizli-dolu

BİLGİLENDİRME: Virüs bulaşıp içi gizlenmiş ve içinde önemli veriler olan disk’in yedeklenmesi için gizli dosya ve klasörleri görünür yapmak gerekiyor. Aşağıda tarif edilen işlemleri yapmadan sakın belleğinizi biçimlendirmeyin, “Attribute Changer” ile kolayca normal haline getirip yedekleme yapabileceksiniz.

Gizlenen Dosya ve Klasörleri Normal Hale Getirme ve Yedekleme

1- Ön hazırlık: Virüslerin tekrar bulaşmasını engellemek için işlemlerin yapılacağı bilgisayarı önce virüs taramasından geçirmek gerekebilir. Bilgisayarınızda antivirüs programı kurulu olsun veya olmasın, Emsisoft ve Malwarebyts programları ile taratmayı yaptırabilirsiniz. Bu iki program diğer bir çok antivirus programlarının bulamadığı virüs ve zararlı yazılımları bulup temizleyebiliyor. Özellikle taramayı güvenli modda yapmanız önerilir.

2- Bilgisayarınızda “Attribute Changer” kurulu olmalıdır, değilse buradan indirme sayfasındaki Get Attribute Changer 8.70  yazısına tıklayıp, indirip kurunuz.

Bu program mouse sağ tıklama kabuk menüsüne “Öznitelikleri Değiştir…” ekler. Bununla dosya ve klasörlerin gizli, sistem, arşiv ve salt okunur gibi öznitelikleri ayarlanabilir.

Programın kurulumu bittikten sonra Bilgisayarım penceresinden flash diskinizin üzerine fare sağ tuş ile tıklayıp, “Öznitelikleri Değiştir…” seçildiğinde, aşağıdaki ekran görüntüsündeki ⇓ gibi pencere açılır.

attribute-changer

Bu pencereden kırmızı ok işaretli “Klasör Özellikleri” sekmesi ile turuncu ok işaretli “Dosya Özellikleri” sekmesindeki (Salt okunur, Gizli ve Sistem gibi) tüm kutucukların içini boşaltın ve sol aşağıda, her iki sekmedeki “Alt klasörleri dahil et” kutucuğunu ayrı ayrı işaretleyip Uygula ve TAMAM deyip pencereyi kapatın.

klasor-dosya-ozellik

Böylelikle Flash disk içindeki tüm dosya ve klasörlerin normale dönmesini sağlamış oluruz.

Özellikle Attribute Changer kullanmamın sebebi, kullanımı kolay ve görsel oluşu yani dos komutu bilmeye gerek kalmadan özniteliklerin değiştirilebilmesi ve virüsler tarafından gizli ve sistem özniteliği aktif edilmiş olan dosya ve klasörlerin kendi özelliklerinden değiştirilemeyişidir.
kilitsiz-kilitli

3- Flash Disk Yedekleme işlemi: Bilgisayarım penceresinden flash diskinizin üzerine sağ fare ile tıklayıp “Kopyala” yapıp,  masaüstüne veya uygun bir yere (C veya D olabilir) ve karışmaması için boş bir klasör içerisine “Yapıştır” yaparak verileri yedekleyiniz. Dosyalarınız flash diskin adını taşıyan bir klasör içinde olacaktır, bu klasör içinde “Autorun.inf” dosyası varsa silin, ayrıca isimsiz gri ikona sahip bir klasör varsa içindeki “desktop.ini” ve “IndexerVolumeGuid” dosyasını da silip, oradaki kendinize ait dosyalarınızı bir üst dizine taşıdıktan sonra isimsiz klasörü de silebilirsiniz.

yedekle-kopyala
Unutmayın, bu işlemlerin sonunda flash disk’e koruma uygulamazsanız aynı sorunları tekrar yaşamaya devam edeceksiniz. Bundan sonra flash diskinize bir daha virüs girmesini ve dosyaların gizli hale gelmesini istemiyorsanız flash disk virüs koruma uygulaması yazısını mutlaka okuyun ve usb flash bellekleri virüs geçirmez yapın.

* * *

GİZLİ DOSYA ve KLASÖR AYARLARI ⇓

Windows’ta varsayılan ayarlar, gizli ve sistem dosyaları görünmez olarak gelir. Bazen de virüslerden dolayı normal olan bu ayarlar değişir. İstenildiğinde bu ayarlarda değişiklik yapmak ve gizli dosyaları görmek gerekebilir.

Bu ayarlar manüel olarak yapılabileceği gibi, daha pratik ve kalıcı olması için sisteme entegre edilecek iki dosya ile kolayca yapılabilir. Yapılacak ayarlar bilgisayarınızdaki tüm dosya ve klasörler için geçerli olacaktır.

Ayarları manüel yapmak için:
a)- Denetim Masası “Klasör Seçenekleri” Görünüm sekmesinden “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçili olsun. Ekran görüntüsünde olduğu gibi.

b)- “Korunan işletim sistemi dosyaları gizle önerilen” seçili olmasın. Uygula ve Tamam diyoruz.

klasor-secenekleri

Bundan sonra gizli/sistem dosya ve klasörleri silik bir şekilde görebiliyoruz.

Bu ayarlar oluşturduğum regedit dosyası ile daha pratik olarak yapılabilir.

 Göster Gösterme dosyası ile,

 Ekle Hide-Show dosyasını indirip çalıştırınız.

Bu iki dosya sayesinde farenin sağ klik kabuk menüsüne “Gizli Dosya ve Klasör: Hide/Show” satırı eklenir. Ekran görüntüsündeki gibi. Bu yöntem kalıcı ve pratiktir.

Daha sonra Masaüstünde boş bir alanda yada bir pencere içinde boş bir alanda farenin sağ tıklama menüsünde “Gizli Dosya ve Klasör: Hide/Show” a tıklanacak. Her tıklamada gizli/görünür özelliği pasifse aktif, aktifse pasif olacaktır. Her pasif veya aktif yaptıktan sonra F5/Yenile yapmanız gerekebilir.

hideshow

Not: Sağ klik menüsünden “Gizli Dosya ve Klasör: Hide/Show satırını kaldırmak isterseniz buradan sil regedit dosyayı indirip çalıştırınız.

Murat Sevimbay
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Eğitim Fakültesi, Bilgi İşlem Sorumlusu

Emeğe Saygı
Yazımın kaynak belirtilmeden başka sitelerde yayınlandığını gördüm. Lütfen emeğe saygı gösterelim.

  • İBRAHİM GÜVEN
    17 Nisan 2017 at 12:24

    68 yaşında bir bilgisayar kullanıcısı emekli eczacıyım. Sitenizde yer alan bilgileriniz çok işime yaradı. Adım adım ve gayet anlaşılır biçimde sunduğunuz bilgileriniz sayesinde flash belleğimde mevcut olup da görünmeyen dosyaları buldum ve temizledim. Elinize ve emeklerinize sağlık.
    Ayrıca soyunuzla ilgili yaptığınız çalışma ve düzenleme de çok güzel.
    Tekrar teşekkür eder, size ve tüm aileniz üyelerine sağlıklı uzun bir ömür dilerim.

Leave Your Comment

Your email address will not be published.*